Ana Fernanda Maiguashca, Member of the Board

  • Español
  • English


Ana Fernanda Maiguashca, Board Member

Place of Birth: Cali.

Date of Birth: July 30, 1974

Profession: Economist

 

 

Academic Background:

  • MBA in Finance
    Columbia Business School, 2002, New York
  • Economist
    Universidad de los Andes, 1997, Bogotá

 

Professional Experience:

  • Member of the Board of Directors of Banco de la República since February 2013 to date.
  • Technical Deputy Minister, Ministry of Finance, January 2012-February 2013.
  • Director of Financial Regulation, Ministry of Finance, 2010-2011.
  • Superintendent Delegate attached to monitoring of risks and market behaviors, Financial Superintendence of Colombia, 2007-September 2010.
  • Economic Research Manager, AFP Porvenir, 2006-August 2007
  • Director of Operations and Markets Development , Banco de la República, 2005-2006.
  • Head of Markets Development, specialized professional on public debt, Head (in charge) of the Foreign Exchange Market and professional at the Foreign Exchange Market, Banco de la República, 2003-2005.